Procedura funkcjonowania przedszkola w stanie zagrożenia epidemicznego
Procedura funkcjonowania Przedszkola Publicznego nr 24”Chatka Puchatka” w stanie zagrożenia epidemicznego dla przedszkoli publicznych w Opolu przygotowana na podstawie Wytycznych Przeciwepidemicznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki w wieku do lat 3 wydanych na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337); od 01.09.2021r.
§ 1
Cel procedury
Zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa (SARS-CoV-2) w placówce przedszkolnej oraz określenie obowiązków i zadań personelu placówki w sytuacji wystąpienia zachorowania lub jego podejrzenia.
§ 2
Zakres procedury
Procedura dotyczy sprawowania nadzoru nad dziećmi oraz rozprzestrzenieniu się koronawirusa ( SARS-CoV-2) na terenie przedszkola.
§ 3
Organizacja pracy przedszkola
- Organizacja pracy przedszkola i sprawowanie opieki nad dziećmi odbywa się oparciu o zapisy Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020r. oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwo dzieci i pracowników.
- Organizacja pracy przedszkola i sprawowanie opieki nad dziećmi odbywać się będzie w godzinach od 6.15 do 17.00
- W grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci .
- Dzieci będą przebywać wraz z nauczycielem w wyznaczonych salach.
- Do danej grupy przyporządkowani będą nauczyciele, którzy zostali zaplanowani w arkuszu organizacyjnym.
- Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci wynosi 16m², powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie jest mniejsza niż 1,5m²
- W sali, w której przebywa grupa, usunięte są wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można zdezynfekować lub wyprać. Przybory sportowe wykorzystywane podczas zajęć będą dokładnie myte, czyszczone i dezynfekowane.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki żadnych przedmiotów ani zabawek.
- Sale będą wietrzone co godzinę, a przedszkola wyposażone w oczyszczacze powietrza dodatkowo będą ich stale używać.
- Grupy przedszkolne będą korzystały z przedszkolnego placu zabaw zgodnie z harmonogramem opracowanym w przedszkolu.
- W miarę możliwości organizacyjnych część zajęć będzie odbywało się na świeżym powietrzu, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa oraz wymaganej odległości od osób trzecich.
- Sprzęt na placu zabaw na terenie przedszkolu powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
- Personel kuchenny nie kontaktuje się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- Rodzice i opiekunowi przyprowadzający i odbierający dzieci zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników, innych dzieci i ich rodziców, wynoszący minimum 1,5m.
- Rodzice znajdują się w wyznaczonej przez przedszkole przestrzeni, dziecko odbiera wyznaczony/dyżurny pracownik.
- W bardzo szczególnych sytuacjach dyrektor placówki może wyrazić zgodę na wejście rodzica do grupy z zachowaniem zasady 1 rodzic z dzieckiem z zachowaniem dystansu społecznego min. 1,5m i zachowaniu wszelkich środków ostrożności (maseczka).
- Do przedszkola uczęszcza wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych, sugerujących chorobę zakaźną.
- Po wcześniejszym uzyskaniu zgody rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka, pracownik przedszkola sprawdza temperaturę każdego dziecka termometrem bezdotykowym zarówno po przyprowadzeniu dziecka do placówki przez rodzica/opiekuna, w trakcie dnia oraz w przypadku zauważenia niepokojących objawów. Temperatura ciała mierzona na czole nie powinna przekraczać 38°.
- Do przedszkola dzieci przyprowadzane są i odbierane przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- Pracownicy utrzymują dystans społeczny między sobą min. 1,5m.
- Przebywanie osób trzecich w przedszkolu jest ograniczone do niezbędnego minimum, z zachowaniem środków ostrożności: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe ( dotyczy min. dostawców).
- Rodzic/opiekun dziecka w celu szybkiej komunikacji z przedszkolem (w sytuacjach nagłych, chorobowych) jest zobowiązany do podania numerów kontaktowych.
- W przedszkolu wyznacza się pomieszczenie, bądź miejsce izolacji dla dzieci przejawiających objawy chorobowe z zachowaniem 2m odległości od innych osób i powiadamia się niezwłocznie rodziców/ opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka.
§ 4
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przed wejściem do budynku obowiązuje obligatoryjny nakaz dezynfekowania rąk przez osoby dorosłe.
- Personel przedszkola zaopatrzeni są w środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem ( do użycia np. do przeprowadzenia zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).
- Obowiązuje regularne mycie rąk wodą z mydłem przez pracowników i dzieci, w szczególności po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po samodzielnym skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza.
- W przedszkolu prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, włączników klawiatury np. domofonów.
- Dezynfekcję przeprowadza się ściśle z zaleceniami producenta środka do dezynfekcji.
- Dezynfekcję przeprowadza się w czasie nieobecności dzieci w pomieszczeniu, z uwzględnieniem czasu potrzebnego na wywietrzenie pomieszczenia.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Toalety dezynfekuje się na bieżąco.
§ 5
Żywienie
- Dzieci w przedszkolu korzystają z dystrybutorów wody pod ścisłym nadzorem opiekuna.
- Pracownicy kuchni przygotowujący posiłki dla dzieci stosują się do zasad szczególnej ostrożności poprzez stosowanie środków ochrony osobistej oraz płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni, sprzętów kuchennych, opakowań produktów, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Dzieci korzystają z posiłków w miejscach do tego przeznaczonych i spełniających warunki szczególnej higieny: dezynfekowane blaty i krzesełka, naczynia stołowe i sztućce myte w temperaturze minimum 60° z dodatkiem detergentu lub wyparzane.
- Dzieci samodzielnie spożywają posiłki – korzystanie z posiłków jest bezpieczne.
§ 6
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu przedszkola
- Pracę w przedszkolu podejmują jedynie osoby zdrowe bez objawów chorobowych sugerujących infekcje dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- W przedszkolu wyznaczone jest pomieszczenie, bądź obszar do izolacji osoby przejawiającej objawy chorobowe
- Pracownicy przedszkola są poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie podejmują pracy, pozostają w domu, kontaktują się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia dzwonią pod numer 999 lub 112 i informują, że mogą być zarażeni koronawirusem.
- Przedszkole zobowiązuje się do bieżącego śledzenia informacjo Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia oraz obowiązujących przepisów prawa.
- W przedszkolu w widocznym miejscu umieszczone są numery telefonów do służb medycznych i stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów, sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie odsuwa się go od pracy. Wstrzymuje się przyjmowanie kolejnych dzieci.
- Niezwłocznie powiadamia się powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, poddaje się gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych.
- Ustala się listę osób przebywających z osobą podejrzaną o zakażenie. Procedura jest dostosowana i uszczegółowiona do indywidualnych warunków lokalowych i osobowych przedszkola.
§ 7
Rodzice, opiekunowie prawni
- Rodzice zobligowani są do poinformowania, w jakich godzinach dziecko będzie przebywać w przedszkolu w okresie zagrożenia epidemicznego COVID-19.
- W celu zminimalizowania zagrożenia rodzice/opiekunowie mogą przebywać jedynie w wyznaczonej przez przedszkole przestrzeni.
- Rodzice wyrażają zgodę na pomiar temperatury dziecku termometrem bezdotykowym przez pracowników Przedszkola.
- Rodzice zobowiązują się do stałego i bieżącego informowania o stanie zdrowia swojego dziecka a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jego stanu zdrowia, są zobligowani do jego do nieprzyprowadzania do przedszkola.
- Rodzice zobowiązują się po podpisania oświadczenia, obejmującego swym zakresem powyższe punkty, jednocześnie akceptując i zobowiązując się do przestrzegania niniejszej procedury.
- Oświadczenie stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
§ 8
Postanowienia końcowe
- Wszyscy pracownicy przedszkola są zobowiązani do podpisania oświadczenia, akceptując i zobowiązując się do przestrzegania niniejszej procedury oraz Wytycznych przeciwepidemicznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki w wieku do lat 3 wydanych na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322,374 i 567) wraz ze wszystkimi kolejnymi aktualizacjami. Oświadczenie stanowi Załącznik nr 2 do niniejszej procedury.
- Procedura jest dostosowana i uszczegółowiona do indywidualnych warunków lokalowych i osobowych przedszkola.
Urszula Kowalewska
dyrektor
Przedszkola Publicznego nr 24 „Chatka Puchatka”
Opole 30.08.2021r.